Vorige pagina

Overzichtspagina LEO

Op deze pagina vindt u de stappenplannen met betrekking tot het Loket Erkenningen Onderwijs (LEO) voor onderwijsinstellingen in het hoger onderwijs (ho). LEO is de applicatie waarmee instellingen nieuwe en bestaande opleidingen kunnen aanvragen, wijzigen of beëindigen. Nadat de transacties in LEO zijn verwerkt, verschijnt de uitkomst automatisch in Registratie Instellingen en Opleidingen (RIO). 

In LEO vraagt u doelmatigheid aan en wijzigt of vraagt u accreditatie aan. Gegevens die u invoert worden automatisch uitgewisseld met de ketenpartners NVAO, CDHO, Ministerie van OCW en DUO. Alle ketenpartners leggen hun acties vast acties in LEO en zo kunt u de status van uw aanvraag volgen.

In LEO ho kunt u: 
1. Een nieuwe opleiding aanvragen 
2. Een opleiding wijzigen 
3. Een opleiding beëindigen


U heeft toegang tot Mijn DUO met eHerkenning nodig om in te loggen en gebruikt te maken LEO. Hoe u dat kunt aanvragen en wat u daarvoor nodig heeft leest u hieronder.

Mijn DUO inloggen en beheer
Start u voor het eerst met LEO ho en wilt u opleidingen registreren? Vraag eerst eHerkenning aan. Vraag daarna een beheerdersrol aan in Mijn DUO met de volgende rollen:
- Beheerder RIO algemeen
- Beheerder RIO Selfservice
Vul het aanvraagformulier beheerdersrol in en stuur dit ingevuld en ondertekend op naar securityservicedesk@duo.nl. Let erop dat het formulier wordt ondertekend door iemand die tekenbevoegd is en ook zo geregistreerd staat in het handelsregister van de Kamer van Koophandel.
Hebt u in Mijn DUO de LEO-beheerdersrollen voor uw onderwijsinstelling? Dan kunt u inloggen via Mijn DUO en de LEO-gebruikersrollen aan uzelf of aan collega’s toekennen.
Dit doet u door in Autorisatiebeheer de juiste rollen en kenmerken te koppelen.

Meer informatie leest u hieronder.
Aanvragen en indienen
In LEO kunt u een nieuwe opleiding op vier verschillende manieren aanvragen. Eerst macrodoelmatigheid aanvragen en daarna accreditatie, accreditatie macrodoelmatigheid gelijktijdig aanvragen,  alleen accreditatie aanvragen of eerst accreditatie aanvragen en daarna macrodoelmatigheid.
  • Eerst macrodoelmatigheid, daarna accreditatie
    Dit is de meest gebruikte route voor bekostigde opleidingen.
  • Accreditatie en macrodoelmatigheid tegelijk
    Deze route is het snelst maar brengt meer risico met zich mee. Als het CDHO negatief adviseert, kan dit gevolgen hebben voor de aanvraag.
  • Alleen accreditatie
    Kies deze route als de opleiding niet-bekostigd is. Er is geen macrodoelmatigheidstoets nodig, u vraagt alleen een accreditatie aan. Na een positief advies van de NVAO is de opleiding door OCW erkend en mag zij erkende diploma’s uitgeven, maar de opleiding is niet bekostigd.
  • Eerst accreditatie, daarna macrodoelmatigheid
    Kies deze route als u twijfelt of u bekostiging voor de opleiding wilt.
Wijzigen
Zodra een onderwijsinstelling een opleiding aanbiedt, dient de opleiding te zorgen voor de accreditatie van de opleiding. Als er wijzigingen zijn in de manier waarop de opleiding wordt aangeboden noemen we die de opleidingsdetails. U vraagt de accreditatie en een aantal veelvoorkomende wijzigingen in LEO aan.

Het stappenplan voor het wijzigen van een opleiding vindt u hieronder:

Beëindigen
Een onderwijsinstelling die een opleiding niet meer wil aanbieden, vraagt via LEO ho een beëindiging van de opleiding aan.

De afdeling StudieSchoolGegevens (SSG) van DUO controleert en verwerkt de aanvraag. Hiervoor loopt SSG de ‘Datum einde instroom’ en de ‘Einddatum’ na.

Datum einde instroom
Voor de bepaling ‘Datum einde instroom’ moet rekening worden gehouden met wetsartikel 6.15 lid 4. Een opleiding kan uiterlijk worden beëindigd op 28 februari van het kalenderjaar voorafgaand aan het studiejaar waarin inschrijving voor de opleiding niet meer mogelijk is.  

Einddatum 
Voor de bepaling ‘Einddatum’ moet rekening worden gehouden met wetsartikel 7.3 lid 6. De, aan de opleiding ingeschreven, studenten moeten in de gelegenheid zijn hun opleiding zonder onderbreking bij de instellingen af te ronden, waarbij een termijn in acht wordt genomen van ten hoogste de nominale studieduur + 1). Indien geen studenten meer staan ingeschreven mag de datum einde opleiding hetzelfde zijn als de datum einde instroom.  
Zodra beide datums zijn verwerkt, staat weergegeven tot wanneer de opleiding wordt aangeboden en wanneer voor het laatst aan de opleiding gestart kan worden. 

Er zijn bij dit proces twee ketenpartners betrokken. Zie de afbeelding hieronder:

Wat is RIO - wat is LEO?
Met de komst van het Register Instellingen en Opleidingen (RIO) is informatie vastgelegd in één registratiesysteem. Alle informatie over onderwijsaanbod, onderwijsinrichting en contactmogelijkheden voor instellingen zijn op één plek terug te vinden. Hierdoor is in één oogopslag na te lezen wat voor onderwijs er wordt gegeven, waar en door wie dit onderwijs verzorgd wordt en hoe er met de onderwijsinstelling contact kan worden opgenomen.

Onderwijsinstellingen hebben in RIO controle over de eigen onderwijskundige gegevens. Onderwijsinstellingen zijn bij het invoeren ervan niet afhankelijk van administratieve of juridische processen van anderen. 

Erkenningen in RIO
Naast het onderwijskundige deel bevat RIO ook een juridisch deel. Hier leggen erkennende partijen, zoals het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW), de Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO) en de Commissie Doelmatigheid Hoger Onderwijs (CDHO), formele erkenningen vast. Het gaat hierbij om:
  • instellingserkenningen: erkenningen van onderwijsinstellingen
  • opleidingserkenningen: erkenningen van opleidingen
Deze gegevens worden rechtstreeks in RIO geregistreerd door de erkennende partij of in samenwerking met DUO. Het proces wordt onder andere ondersteund door LEO. Hiermee vormt RIO een betrouwbare bron voor organisaties zoals Studiekeuze123, Keuzegids en Studiekeuzelab.

Opleidingen en aanbod in het hoger onderwijs
Voor het hoger onderwijs geldt dat een opleiding in RIO altijd ontstaat vanuit een formeel besluit. Wanneer een nieuwe opleiding wordt goedgekeurd, wordt vanuit LEO in RIO direct een opleiding aangemaakt inclusief de bijbehorende erkenning.
Dat betekent dat in het hoger onderwijs een opleiding niet zonder erkenning voorkomt. Vervolgens bepaalt de onderwijsinstelling hoe zij deze erkende opleiding wil aanbieden. Dit gebeurt door één of meer aangeboden opleidingen vast te leggen. Daarmee wordt zichtbaar:
  • op welke locatie de opleiding wordt verzorgd
  • in welke vorm of variant dit gebeurt
  • door welke instelling de opleiding wordt aangeboden
  • Varianten en specialisaties
Wanneer binnen een opleiding sprake is van een specifieke richting, afstudeerroute of specialisatie, kan hiervoor een variant worden vastgelegd. Deze variant hoort bij de erkende opleiding en kan vervolgens via het aanbod door de instelling worden aangeboden.


Verderop in deze kennisbank vindt u een uitgebreidere uitleg over RIO:

Datum laatst gewijzigd
23-4-2026